Leczenie egzemy

Egzema nie należy do najgroźniejszych chorób. Jednak jej przykry charakter, towarzyszący wypryskowi świąd oraz kłopotliwe niekiedy umiejscowienie wykwitów powodują, że znacznie obniża komfort życia pacjentów.

Egzema i farmakologia

W przypadku egzemy trudno mówić o wyleczeniu. Wysiłki lekarzy skierowane są na złagodzenie jej objawów. Najczęściej stosowane są maści z kortyzonem oraz leki antyhistaminowe, które opóźniają reakcję alergiczną i łagodzą jej przebieg. W niektórych przypadkach możliwe jest odczulanie. Pacjent otrzymuje stopniowo coraz większe dawki alergenu aż do chwili zobojętnienia reakcji uczuleniowej.

Skóra dotknięta egzemą powinna być przedmiotem szczególnej dbałości pacjenta. Ważne jest przyswojenie sobie zasad dotyczących specjalnych form dbania o higienę. Chorzy powinni unikać nagłych zmian temperatury, wody pod prysznicem lub powietrza w pomieszczeniach. Ich ubrania powinny być luźne i przewiewne, najlepiej z bawełnianych materiałów. Należy zachowywać szczególną ostrożność przy wyborze środków czystości, płynów higienicznych, i kosmetyków. Najlepiej stosować serie apteczne, przygotowywane specjalnie z myślą o alergikach.

Emolienty

leczenie egzemyZ egzemą związane jest trwale uszkodzenie płaszcza lipidowego, który stanowi naturalną ochronę skóry. W celu zapewnienia naturalnej bariery, której nasz organizm nie jest w stanie stworzyć powinniśmy stosować specjalne środki służące do nawilżania i natłuszczania chorej skóry. Emolienty są specjalistycznymi preparatami polecanymi przez lekarzy do codziennej pielęgnacji wrażliwej i suchej skóry. Łagodzą dolegliwości egzemy uzupełniając lipidy międzykomórkowe. Jednocześnie dostarczają skórze niezbędne substancje zatrzymujące wodę. Na rynku dostępne są kremy, maści, płyny, olejki i inne kosmetyki dermatologiczne, których głównym zadaniem jest pielęgnacja suchej skóry. Dzięki właściwemu natłuszczeniu i nawilżeniu egzema staje się mniej dokuczliwa. Niestety w przypadku egzemy nie można mówić o żadnej poza kosmetycznej profilaktyce. Wystąpienie schorzenia nie jest zależne od postępowania pacjenta. Ważne jest jednak stosowanie się do wskazówek lekarza, które mogą przynieść dużą ulgę.